Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lotyšsko - základní informace

Oficiální název: Lotyšská republika
Hlavní město: Riga
Počet obyvatel: 2,4 mil
Rozloha: 64 600 km2
Měna: 1 lats (LVL) = 100 santims
Úřední jazyk: lotyština

Obyvatelstvo
Díky dlouhotrvající sovětské nadvládě je obyvatelstvo Lotyšska tvořeno pouze z 50% Lotyši, 40% obyvatel jsou Rusové a dále zde žijí Ukrajinci, Bělorusové a Poláci. Většina populace vyznává protestantské náboženství. Je zde také menšina katolíků a většina Rusů vyznává pravoslavné náboženství. Gramotnost v zemi je 99%. Kromě lotyštiny uslyšíte v zemi také hodně ruštinu.

Ekonomika
Lotyšsko má s Litvou a Estonskem dohodu o volném obchodu, pohybu zboží a osob. Tímto podporuje spolupráci mezi státy. Hlavním odvětvím lotyšské ekonomiky je dřevozpracující, textilní, potravinářský a strojírenský průmysl. Důležitými vývozními artikly jsou stroje a zařízení, dřevo, textil a potraviny. Zemědělství je také důležité pro hospodářství země a zaměstnává velkou část obyvatelstva. Hlavním produkty jsou mléko, maso, vejce, krmné plodiny, brambory, obilniny, zelenina a len, cukrová řepa a ryby. Zemědělské výrobky jsou exportovány převážně do států bývalého SSSR. Významným odvětvím je rybolov a umělý chov ryb, více než 80 % lososů je uměle pěstováno v Baltském moři.

Dějiny a kultura
Území dnešního Lotyšska bylo osídleno již v 10. století př. Kristem. Později sem přišly různé starobaltské kmeny, což byli předkové dnešních Lotyšů. Lotyšské pobřeží bylo také proslaveno tím, že zde byly naleziště jantaru a obchodovalo se sním. Díky strategické poloze byl stát neustále napadán jinými národy. V roce 1201 byla Němci založena Riga a na území Lotyšska se usadil řád německých rytířů. Zemi poté dobyli Němci, Poláci, Švédové a nakonec v 18. století i Rusko. V roce 1920 byla v zemi vyhlášena nezávislost, kterou ale Rusko neuznalo a v roce 1940 sovětská armáda okupovala Lotyšsko znovu. Desítky tisíc obyvatel bylo násilím odvlečeno na Sibiř. Od roku 1991 je ale opět nezávislou zemí. V roce 1994 se dokonce stalo členem NATO a EU.

Geografie
Lotyšsko patří mezi pobaltské země, leží v severovýchodní Evropě, sousedí s Estonskem, Litvou, Běloruskem a Ruskem. Povrch země je tvořen z velké části nížinou, nejvyšším bodem je Gaizina kalns ve Vidzemské vysočině s výškou 311 metrů. Najdeme zde velký počet jezer a řek. Největší řekou je Daugava, která má v Lotyšsku 367km. Kolem jezer je množství pramenů, rašelinišť a mokřadů, jde o pozůstatek ledovce, který se zde kdysi rozkládal. Podnebí je mírné.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko