Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Kemeri

V oblasti téměř nedotčeného Severního Kurzemska byl v roce 1997 založen Národní park Kemeri. Rozkládá se na pobřeží Rižského zálivu a zahrnuje pod sebe 42 790 hektarů lesa, močálů a křovin. Jedná se o třetí největší národní park v Lotyšsku.

Centrem národního parku je stejnojmenné městečko Kemeri, kde se nachází turistické informační středisko organizující expedice za pozorováním netopýrů a v létě půldenní semináře o přírodě. Toto lázeňské městečko ukryté mezi stromy je již od 30. let 20. století známé svými léčivými minerálními a sirnými prameny. Vyhledávají jej proto zejména lidé trpící na nemoci pohybového aparátu. Výrazná budova s doškovou střechou pochází z let 1932 – 1933 a byla kdysi částí kemerského sanatoria. Jeho obrovská hlavní budova byla postavena v roce 1936 v klasicistním stylu, ale až do roku 1994 byla prázdná. Nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí.


Autor: Roel Meurders

Městečko Kemeri je skvělým výchozím místem do národního parku, zejména pak pro trasu Dumbrāja laipa, která je tvořená vyvýšeným dřevěným chodníkem. Další dřevěný chodník Laipa Lielajá Kemeru tīrelī dlouhý 3 kilometry vede přes Velký močál, jež vyplňuje celou jižní polovinu parku. Pro milovníky a pozorovatele ptáků je určeno jezero Kanieris, které je domovem pro 237 druhů ptáků hnízdících na 14 ostrůvcích.

Důvodem k vyhlášení národního parku byla snaha o zachování zdejších jedinečných přírodních a kulturně-historických hodnot. V parku se nachází mnoho chráněných rostlin i mikroorganizmů, jež jsou typické pro toto klimatické pásmo. Lesy jsou v parku fragmentárně rozděleny mezi početnými loukami a keři. Pro park jsou charakteristické především rozsáhlé plochy rozmanitých, jen málo pozměněných mokřadů, vrchovišť, slatinišť a lagunových jezer. K jezerům lagunového typu patří například jezera Dūnieris, Kanieris, Slokas ezers a Valhuma ezers. Největšími bažinami jsou Lielais Kemeru tīrelis a Raganu purvs. Najdete tady také nejstarší lotyšský prales. Většina parku se nachází na území regionu Zemgale, malá část také v Livonsku v rajónech měst Jurmala, Jelgava, Riga a Tukums.

V parku najdou návštěvníci řadu možností ubytování. Komu nebude stačit kemp pocházející ještě ze sovětské éry nacházející se severně od Apšuciemsu, mohou se vydat na druhou stranu silnice k parkovišti, kde je možné zadarmo stanovat přímo uprostřed zalesněných písečných dun. Po obou stranách silnice jsou pak motely a moderní Lindaga café-bistro, kde je možné se najíst.

Tradičním zaměstnáním v parku je konzervování a uzení ryb. Ryby jsou cítit hlavně v Lapmežciemsu, asi 3 km od města Jūrmala. Stojí zde továrna na zpracování a konzervování sardinek. Na místním tržišti se prodávají čerstvě uzení úhoři, lososi, sardinky a tuňáci.

- jap -

Předchozí článek z Lotyšska:
Sigulda obklopená lesy
Bauska
Cēsis – kde čepují pivo s tradicí
Riga – secesní poklad Pobaltí

Článek byl zobrazen 10 187 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko